Kl. 07:30 Avgång med Eckerölinjens buss från Cityterminalen i Stockholm till Grisslehamn. Kursledare Catharina Tesdorpf Ahlström möter vid gaten. Aktuell bussgate visas på informationstavlorna.
Kl. 10:00-13:00 Eckerölinjen Grisslehamn-Eckerö. På färjan intar vi brunchbuffé.
Vid ankomst till Åland möter vår abonnerade buss oss vid hamnen. Därefter åker vi till byn Önningeby i Jomala där vi besöker konstmuseet uppkallat efter byn. På Önningebymuseet möter vi konstnären och museidirektören Kjell Ekström som guidar oss genom utställningarna och berättar om den konstnärskoloni som uppstod här kring förra sekelskiftet likt på många andra platser i norra Europa. Centralfiguren för kolonin var konstnären Victor Westerholm som köpte en sommarbostad vid Lemströms kanal i närheten av Önningeny år 1880 och lockade därefter till sig en grupp konstnärer från Sverige och Finland. Dessa konstnärer bildade Önningebykolonin som ägnade sig åt friluftsmåleri med inspiration från Paris och Skagenmålarna. Förutom det åländska skärgårdslandskapet skildrade konstnärerna ofta människorna som bodde i området. Kolonin upplöstes i samband med första världskriget. Under åren 1906–1913 vistades även i perioder en grupp estniska konstnärer och författare i Önningeby, den så kallade Noor-Eesti-gruppen.

Önningebykolonister den första sommaren 1886. Sittande på marken från vänster Hanna Rönnberg, Hilma Westerholm, Elin Danielson och Nina Ahlstedt. Sittande i stol till vänster Alexander Federley och stående intill Victor Westerholm. Foto av Aksel Paul (1863-1927). På fotot till höger ser vi kolonins grundare Victor Westerholm målandes på en tavla.
På Önningebymuseet ser vi målningar av de konstnärer som verkade i kolonin bl a J.A.G. Acke, Elin Danielson-Gambogi och Hanna Rönnberg. År 2022 visades den första utställningen i Sverige om konstnärskolonin Önningeby på Prins Eugens Waldemarsudde.

Målningar av konstnärer i Önningebykolonin Hanna Rönnberg, J.A.G. Acke och Ida Gisiko-Spärck med motiv från Åland. Foto: Önningebymuseet.
Från fasta Åland åker vi ut i Ålands sydöstra ytterskärgård till Kökar, en ögrupp känd för sin särpräglade natur med den vackra, karga skärgårdsmiljön och klipporna som formats under istiden. Här checkar vi in på trevliga Hotell Brudhäll där vi kommer att bo under kursen. De första människorna på Kökar tros ha varit säljägare med ursprung från Polen eftersom man hittat 3000 år gamla lämningar på Otterböte bronsåldersplats. På Kökar finns ruinerna kvar av ett medeltida franciskanerkloster och bredvid ligger S:ta Anna kyrka byggd år 1784 på platsen där den gamla klosterkyrkan låg. I Hellsjö finns ett hembygdsmuseum med utställningar om Kökarborna genom historien från traditionellt fiskarsamhälle till ett modernt samhälle där den främsta livnäringen är turism.

Hamnen på Kökar och Hotell Brudhäll där vi bor under kursen. Kyrkan St:a Anna. Foto: Viking Line.
Kl. 19:30 Trerättersmiddag på hotellet.